İstanbul Yeşil Şehirler Sıralaması’nda sondan birinci

Hollanda çıkışlı seyahat sitesi TravelBird’ün hazırladığı Yeşil Şehirler Sıralaması’nda (Green Cities Index) İstanbul 50 popüler şehir arasında sondan birinci oldu.

TIKLAYIN: İstanbul gibi megaşehirlere ağaçların kattığı değer 500 milyon doların üstünde

Sıralamada İzlanda’nın başkenti Reykjavik birinci, Yeni Zelanda’daki Auckland ikinci,Slovakya’nın başkenti Bratislava ise üçüncü oldu. Ana kriter olarak şehirlerde kişi başına düşen yeşil alanın belirlendiği Yeşil Şehirler Sıralaması’na göre Reykjavik’te kişi başına 410,8 metrekare yeşil alan düşüyor, İstanbul’da ise kişi başına düşen yeşil alan 4,9 metrekare.

İstanbul ile birlikte sonunculuğu paylaşan diğer iki şehir, kişi başına 4 metrekare yeşil alanla Tokyo ve kişi başına 6,4 metrekare yeşil alanla Atina.

Yeşil Şehirler Sıralaması’nın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

BUNU DA OKU:  Eski yük konteynerlerinden yeni bir teknopark
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoturizm, Gündem, Kent, Mimari, Yeşil alanlar
Zeytin yetiştiriciliği, doğal boya yapımı, yerel lezzetler: Bu haftanın 13 çevre dostu etkinliği

24- 29 Nisan haftası için İstanbul’dan çevre dostu etkinlikleri ve detaylarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz. İyi haftalar!

Kapat