Kalsiyum takviyeleri ve kanser arasında bağlantı bulundu

Yapılan yeni bir araştırma, kalsiyum takviyesi alanların kansere yakalanma olasılığının iki katına çıkabileceğini ortaya koydu. İncelenen 27.000 yetişkinin medikal kayıtları, yüksek dozda alınan kalsiyum takviyesinin ilerleyen yıllarda kansere yakalanma oranını artırdığını gösterdi. Bunun yanında kalsiyum oranı yüksek gıdalar tüketmekle kanser arasında bir bağlantıya rastlanmadı.

TIKLAYIN: Nedir, ne değildir? Takviye edici gıdalar, diyet ekleri, diyet suplementleri

Annals of Internal Medicine dergisi araştırmacıları, günde 1.000 mg’ın üzerinde kalsiyum takviyesi alan kanser hastalarının kendilerini daha büyük risk altında bıraktıklarını açıkladı. 12 yıl süren inceleme sonucunda 1.000 kişi içerisinde kalsiyum takviyesi alanlarda kansere bağlı ölüm sayısı 24 iken takviye almayanlarda bu sayının 12 olduğu tespit edildi.

Tüm dünyada milyonlarca insan özellikle orta yaş ve üzerinde kemik erimesine karşı kalsiyum takviyesi kullanıyor. Truft Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Fang Fang Zhang, kalsiyumu doğrudan gıdalardan almanın, takviye alındığında görülmeyen faydaları olduğunu söylüyor. Bu çalışmanın gösterdiği bir başka bulgu da A ve K vitaminleri ile magnezyum ve çinko tüketenlerin ölüm riskinin azaldığı oldu. Bu azalma mineral ve vitaminleri takviyelerden değil doğrudan gıdalardan alan katılımcılarda gözlendi.

Bunun yanında eksikliği görülmemesine rağmen D vitamini takviyesi alanların herhangi bir nedenden ölüm riskinin arttığı da tespit edildi.

Kaynak: The Telegraph

BUNU DA OKU:  Sabahları müthiş uyanmanızı sağlayacak 13 ipucu
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Kişisel Bakım
Çamaşırlarını doğa dostu yıkamak isteyenler için 5 tüyo

Çamaşır yıkarken kullandığımız deterjanlar, çamaşır makinesinin harcadığı enerji ve çamaşır kurutma alışkanlıklarımız gibi faktörler doğa için olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Oysa...

Kapat