Kocaeli’de felaket: 300 ton petrol körfeze sızdı, sorumluları hâlâ açıklanmadı

Geçen hafta İzmit Körfezi’nde yaşanan  petrol sızıntısı felaketi sayısız deniz canlısı ve kuşun ölümüne ve zehirlenmesine yol açtı. Aradan geçen 5 günün sonunda sızıntıyı temizleme çalışmaları sürüyor ancak felaketin sorumluları hâlâ açıklanmadı.

TIKLAYIN: Denizlerin ezeli düşmanı: İzmarit

korfez4-1

Cuma sabahı Poliport limanında başlayan sızıntı kısa sürede tüm körfeze yayıldı. Yapılan ölçümlerde İzmit Körfezi’nin 28 farklı bölgesinin sızıntıdan etkilendiği ortaya çıktı ve ikinci derece deniz kirliliği ilan edildi.

Sızıntının nereden başladığı henüz açıklanmazken körfeze 300 ton civarı petrol sızdığı tahmin ediliyor. Sızıntının ardından tamamen petrole bulanan ve kendilerini kıyıya atan kuşlar ise duyarlı vatandaşlar tarafından tedavi edilmek üzere yakındaki bir hayvanat bahçesine götürüldü.

korfez6

Poliport Limanı’ndaki kara tanklarından denize sızan yakıtın CST700 ürünü olmasına rağmen, Harikalar Plajı’nda deniz kirliliğine neden olan yakıtın CST1600 ile CST2000 arasında olması, gemi kaynaklı olma ihtimalini güçlendirdi. Poliport Limanı’nda kara tanklarından denize sızan ve çevre kirliliğine neden olan yakıtın CST700 ürünü olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte, Harikalar Plajı ve diğer 4 noktadan alınan numunelerde CST1600 ve üstü ürün olması, yakıtın Poliport Limanı dışında da denize sızdırıldığını düşündürüyor.

Körfezdeki temizlik ve ıslah çalışmaları sürüyor. Sızıntının körfezin ekolojik dengesini bozduğu, su yüzeyinde yaşayan yavru balıklar başta olmak üzere deniz canlılarını ve kuşları zehirlediği ve bu canlıları tüketen insanlar açısından potansiyel tehlike içerdiği söyleniyor. 

Kaynaklar:
Türk Deniz Araştırmaları Vakfı
Gebze Gazetesi
Deniz Haber
Evrensel
ITOPF

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, Hayvanlar
Michelin yıldızlı şefler israf edilen yiyecekleri gurme yemeklere dönüştürecek

Bu sefer menüde şekli bozuk, standartlara uymayan ürünler var.

Kapat