Sebze ve meyvelerinizin tazeliğini korumanın 6 yolu

Yaz mevsimi lezzetli sebze ve meyvelerle buluştuğumuz ayları bize müjdeliyor. Manavların yoluna düşüyoruz, ancak zaman açısından hepimiz pek de şanslı olmadığımızdan bir haftada tüketeceğimiz sebze ve meyveyi bir kerede almak zorunda kalabiliyoruz. Sorun orada başlıyor.

Hava her yaz ‘daha sıcak’ oluyor. Ve buzdolabına da konulsa yiyeceklerimiz hızla tazeliğini yitirmeye başlıyor. “Çözüm bu da değilse ne?” diye düşünenler için yiyeceklerini hem daha uzun süre hem de daha taze korumasını sağlayacak 6 önerimiz var.

Salkımlı yiyeceklerinizi sıcak suda yıkayın

Dut, üzüm, çilek, böğürtlen, ahududu gibi salkımlı meyveleri bolca alanların en büyük sorunu üzerlerinde hızla oluşan mantarlar. Bunlardan kurtulmanın sağlıklı yoluysa tabii ki pestisit değil. Salkımlı yiyeceklerinizi önce sıcak bir suda yıkayın ve ardından saklayın. Bu yönteme termoterapi adı veriliyor. Sıcak su, yiyeceklerin üzerinde küf yapacak kökleri öldürüyor ve onların daha uzun süre taze kalmasını sağlıyor. Çilek, ahududu ve yabanmersinini 50 derecelik bir suda 30 dakika bekletin. Farkı göreceksiniz.

healthy-grocery-shopping

Domateslerinizi buzdolabından çıkarın

Domatesler toprakta neredeyse bir sene boyunca kalabilir, ancak onu köklerinden ayırdıktan sonra işler biraz zorlaşıyor. Yapılan en genel hata ise domatesi buzdolabında saklamaya çalışmak oluyor. Soğuk havada bekletmek önce tadını kaçırıyor ardından da birkaç gün içerisinde tüm yapısının bozulmasına neden oluyor. Bu nedenle, içine kağıt havlu serdiğiniz bir kabın içerisine sapları yukarıya gelecek şekilde koyun. Sapların yukarıya gelmesine dikkat edin, genellikle çürüme buradan başlar. Sıcaklık ise bir diğer önemli faktör. Sıcaklık veren kaynaklardan ve doğrudan güneş ışığından uzak tutun. Domatesleriniz böylece en az bir hafta tazeliğini koruyacaktır.

Lifli yeşilliklerinizi sarın

Lifli yeşillikler hem tazeliği hem de size sağlayacağı besin değeri göz önünde bulundurulduğunda 1-2 gün içerisinde tüketilmelidir. Ama eğer siz daha uzun bir süre korumak istiyorsanız, yapılacak en iyi şey yıkanmamış yapraklarını kağıt havlu ile sarmak. Böylece nemle buluşmalarını ve bozulmalarını engellemiş olacaksınız. Sardıktan sonra cam kaplar içerinde buzdolabına yerleştirin. Bir kere bozulmaya başladı mı, hızla yayılacağından farklı yeşillikleri farklı kaplarda tutmaya özen gösterin.

Marul ve bitkileri buz banyosu ile yenileyin

Eğer yeşillikleriniz buzdolabında tazeliğini yitirmeye başladıysa hızlıca onları yenileme imkanınız var. Basit bir şekilde marulların yapraklarını ya da bitkilerinizi içi buzla dolu koca bir kasenin içerisine koyun ve bir süre karıştırın. 1-2 dakika içerisinde canlanmaya başladıklarını göreceksiniz.

1-veggie

Sebze ve meyvelerinizi dondurun

Eğer çok daha uzun vadede kullanmayı arzu ediyorsanız yaşam süresini uzatmak da elinizde. Olgunlaşmış sebze ve meyvelerinizi doğrayarak dondurucuda muhafaza edin. Bu şekilde koruyabileceğiniz ürünler dolmalık biber, yeşil fasülye, brokoli, brüksel lahanası, kabak, kereviz, salatalık, soğan, mantar, çilek, muz vb. diye giden bir liste! Dondurmadan önce sıcak suda iyice arındırdığınızdan emin olun. Arındırmak, olası bakterilerden korur ve bozulmayı geciktirir.

Olgunlaşmış muzları buzdolabında saklamak

Olgunlaşmış muzları buzdolabında muhafaza etmeye çalışmanın onların çok daha hızlı bozulmasına yol açtığı artık bir mit haline gelmiş durumda. Evet, buzdolabına konulan muz birkaç saat içerisinde kahverengi ya da siyah bir hal almaya başlar. Soğuk hava muzun içinde bulunan bir enzimi harekete geçirerek kabuğundaki fenollerin polimerleşmesine neden olur. Kabukta gördüğümüz siyahlaşmanın temelinde bu vardır. Eğer siyah kabuklarla karşılaşmak istemiyorsanız buzdolabına koymadan önce onu bir saklama kabına koyun ve sebzeliğe öyle yerleştirin. Bu küçük hamleyle çok daha lezzetli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Kaynak: Inhabitat

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi, Kendin yap, Temizlik
Doğayla barışık kadınların koşarak uzaklaşacağı 10 erkek tipi

Doğaya önem veriyorum demek için sanal kampanyalara imza atıp facebook duvarınızda çevre haberlerine yer vermek yeterli değil. Yeşil olmayı yaşam...

Kapat