Türkiye’de ekoturizm: Ege Bölgesi

Ali Şener Çiftliği – Tekelioğlu

Ali Şener ve eşi Cennet Şener, çiftliklerinde oğulları Kemal Şener ve gelinleri Özlem Şener ile birlikte yaşıyor ve gelen misafirlerini üçer kişilik odalarda ağırlıyorlar. Evin banyosunda güneş enerjisi ile ısıtılan sıcak su mevcut. Tuvalet evin dışında ve alaturka. Tekelioğlu köyü muhtarı olan Ali Şener, geçimini 1990 yılından beri ekolojik buğday, üzüm yetiştiriciliği ve hayvancılıktan sağlıyor. Çiftlik sahipleri 1. 2. aylarda (bağ, zeytin budama), 3. 4. 5. 6. aylarda (bağ sürme, çapalama) 6. ayda (bağ sürgünleri kırma, buğday hasadı) 8. 9. 10. aylarda (üzüm toplama, bandırma, kurutma), 11. 12. aylarda (buğday arpa ekimi, zeytin toplama) işlerine yardımcı olmanız karşılığında ücretsiz konaklama ve yemek de sunuyor. Ali Şener Çiftliği sizin için doğayı iliklerinize kadar hissedebileceğiniz iyi bir ekolojik tatil seçeneği olabilir.

Ersöz Ailesi Çiftliği – Başmakçı

Sultan ve Vehbi Ersöz, üç oğulları ile birlikte yaşıyor. Ziyaretçiler için ayrılmış üçer kişilik iki odaları var. Tuvalet alaturka, banyolarında odunlu şofben bulunuyor. Yemekler Sultan hanımın elinden çıkıyor. Aile Türkiye’de ekolojik tarıma geçen ilk ailelerden. Tarımla elde ettikleri mahsüllerinden kornişon turşusu, domates salçası, sebze kurusu yapıyorlar. Gönüllü olup işlerinde aileye yardım amaçlı ücretsiz olarak nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim; ücretli konuk olarak ocak, şubat, mart, nisan, haziran, temmuz, ağustos, eylül, kasım aralık aylarında konaklayabilirsiniz. 4. ayda (kese doldurma, fide aktarma, toprak taşıma, eleme, serada dikim, ipleme, budama), 5. ayda (salatalık, kabak, biber, domates, pırasa dikimi, araların sürülmesi, belleme, sera ipleme, budama, hasat), 6. 7. 8. aylarda (serada hasat, işleme, pazarlama, Kerpiç yapımı, ahır, salça tesisi inşaatı), 5. ve 6. ayda (ot çapası, sulama), 7. ayda (kornişon dikimi), 8. ayda (çapa, soğan sarmısak hasadı, turp ekimi), 9. ayda (marul dikimi), 10. ayda (marul, pırasa, turp hasadı), 9. 10. aylarda (kornişon hasadı, turşu yapımı), 8. 9. 10. aylarda (salça yapımı, domates kurutma) işlerine yardımcı olabilirsiniz.

Gürsel Tonbul Çiftliği – Davutlar

Gürsel Tonbul Çiftliği, Aydın Kuşadası Davutlar’da bulunuyor. 1995′ten beri ekolojik tarım yapılan çiftlik Türkiye’de örnek gösterilebilecek durumda. Profesyonel ekibi ile gönüllü kişi ve kurumlara bilgi aktaran bir eğitim merkezi olarak da hizmet veriyor. Gönüllü olarak 12 ay boyunca ; ücretli konuk olarak marttan kasıma kadar olan aylarda konaklayabilirsiniz. 1. ay (narenciye hasadı, bağ ve zeytin budama), 1. 2. aylarda (toprak besleme, taşıma, yayma, meyve ağacı budama), 2. 3. aylarda (meyve koruma, mücadele), 3. 4. aylarda (yazlık sebze dikimi), 5. ayda (çağla, erik toplama), 4. 5. 6. aylarda (çapa), 5. 6. 7. 8. 9. aylarda (imalathane, gıda işleme), 6. ayda (kayısı, şeftali, kiraz toplama, bağda filiz kırma, ot biçme), 6. 7. 8. 9. aylarda (sulama, çapa, yaz sebze meyveleri toplama, işleme), 8. ayda (badem hasadı), 9. ayda (nar, ceviz, ayva hasadı), 9. 10. 11. 12. aylarda (zeytin toplama, işleme), 10. 11. aylarda (kışlık tohum ekimi), 11. 12. aylarda (narenciye hasadı), 12. ayda (kışlık sebze hasadı, toprak besleme, gübreleme, fidan dikimi) konaklayabilirsiniz. Gürsel Tonbul, tüm deneyim, birikim, emek ve zamanını 1995 yılında kendi adını taşıyan çiftliğine yöneltmiş. 1995 yılından bu yana ekolojik üretim ile birçok bitkisel ve hayvansal ürünün üretildiği, profesyonel anlamda işlendiği bu çiftlik ,ürünlerini gene kendi adını verdiği “Yerli” markası ile iç pazar ağırlıklı, toptan ve perakende olarak satıyor. Çiftlik, Türkiye’de büyük bir alanda, çok çeşitli (monokültür – tektip olmayan) ürünlerin ekolojik prensiplerle nasıl yetiştirilip işletilebileceğine özel bir örnek teşkil ediyor. Burası sadece bir üretim yeri olarak değil, ayrıca yıl boyu iş akışı izin verdiğince, profesyonel ekibi ile gönüllü kişi ve kurumlara bilgi aktaran bir eğitim merkezi olarak da hizmet veriyor. Ekolojik felsefeyi benimsemiş deneyimli ekip üyeleri ile birlikte çiftlikte kalacak, çalışacak, paylaşacak TaTuTa gönüllüleri için benzersiz bir deneyim imkânı !
0256 681-6130
Atatürk Cad. No : 128 Davutlar / Kuşadası

Karaburun Çiftlikleri – Karaburun

Küçükbahçe, Sarpıncık ve Parlak Köyü kadınları hem yöresel ürünleri tanıtmak hem de ek gelir elde etmek amacı ile Karaburun Turizm ve İşletme Kooperatifini kurmuşlar. Bir yandan dağlardan topladıkları karabaş otu, bahçelerinde yetiştirdikleri enginar ve mandalina çiçeğinden unutamayacağınız kadar güzel koku, renk ve lezette reçeller üretiyor, diğer yandan da boş zamanlarında elişi yapıyorlar. Yemek bahçeden toplanan ürünlerden yapılıyor ve hep beraber ev sahipleri ile birlikte yeniyor.
0232 734-0033 Fatma Zehra Ömerler
Toloz Mahallesi, No.59, Küçükbahçe köyü, Karaburun, İzmir
www.kucukbahce.com

Knidia Çiftliği – Datça

Knidia Çiftliği, Muğla’nın Datça ilçesi Yazıköyü köyünde. TaTuTa sistemiyle konuk ve gönüllü de kabul ediyor. Konuk kabulü 5. aydan 9. aya kadar sadece.gönüllü kabulü ise 4. ayda çağla toplama, ot temizleme ve çapalama, 5. ayda sebze fidesi dikimi, üzüm bağlarında bağlama işlemi yapılır. 8. ayda bağbozumu başlar, 15-20 gün süreyle devam eder. 9-10. aylarda harnup toplama ve pekmez yapımı ile şarap yapımı işleri var. 10. ayda zeytin hasadı, zeytinyağı yapımı, çizik ve alaca zeytin yapılır, şarap yapımı devam eder. 11. ayda ise zeytinyağı yapımı sürüyor. Çiftlik sahibinin ziyaretçileri için ayırdığı misafirhaneler dört ahşap çardaktan oluşuyor. Bunlardan ikisi Mizingit Şelalesin’den gelen suyun üzerine kurulu, diğer ikisi ise vadiyi, dağları ve bağları görüyor. Çevrenin manzarasının keyfini sürmek amacıyla çardaklar yarı kapalı olarak tasarlanmış, yatma birimleri ise sağlam cibinlikler sayesinde haşarelere karşı koruma sağlıyor. İhtiyaç duyulan enerjinin tamamının güneş ve rüzgâr enerjisi kullanılarak sağlandığı çiftlikte, tüm çardaklarda minik aküler kullanılarak aydınlatma birimleri tasarlanmış. Alafranga tuvalet ve güneş enerjisiyle ısınan banyo dışarıda. Çadır kurma veya hazır kurulu çadırlarda kamp yapma imkânı da var. Yemeklerin tümü odun ateşinde hazırlanıyor, akşamları ise yemekle birlikte bir önceki yıl üretilen taze şarabın keyfini de çıkarmanız mümkün. Buradaki yaşam çocuklar için biraz zorlu olduğundan çiftlik sahipleri çocuklu konaklamayı pek önermiyorlar. Knidia Çiftliğinde şaraplık bağ, çeşitli meyve ağaçları ve zeytin yetiştiriciliği, aynı zamanda mutfak ihtiyacı kadar da sebze tarımı yapılıyor. Özellikle zeytinyağı, harnup (keçi boynuzu) pekmezi ve şarap geleneksel metodlarla sıkılıp, işleniyor. Sabun tıbbi bitki, meyve suyu ve yağlarını da yapıyorlar.
0532 211-3858
Yazıköy, Datça
www.knidia.com

Yağhane Pansiyon – Datça

Pansiyonun misafirleri için yedi odası mevcut. Oda ve kahvaltı hizmeti verilen pansiyonda önceden haber verme şartı ile yemek de hazırlanabiliyor. Sahibi Seda Kervanoğlu ayurvedik sağlık danışmanıve bu prensiplere ugun şekilde Hint mutfağı ve yerel mutfaktan vejetaryen menüler haızrlıyor. Ekmek ve reçelleri de kendi yapıyor. Misafirler için yoga, meditasyon kursları ve ayurvedik masaj da mevcut. Bütün bir yıl boyunca açık olan pansiyonda su ve enerji tasarrufuna duyarlı davranılıyor. Misafiler için plastik bardak ya da pet şişe yerine cam bardak kullanılıyor ve ayakkabı ile içeriye giriilmiyor. Çarşaf ve havlular sadece gerektiğinde değiştiriliyor. Klima yerine pervane kullanılıyor. Bahçe veya mutfakta yardımcı olmak isteyen gönüllüler de kabul ediliyor.
0252 712-2287
Karaca Sokak, Eski Datça mah. No.42
www.suryaturkey.com

Mustafa Şener Çiftliği – Salihli

Mustafa Bey eşi, kızı, eşinin annesi ve babası ile beş kişi olarak çiftliklerinde yaşıyor. Ziyaretçileri için üç kişilik odaları var. Odada güneş enerjisi ile ısınan sıcak su bulunmakta. Aile ile birlikte yemek yeniliyor. Aile 1989′dan beri ekolojik tarım yapıyor ve burası da Türkiye’nin ilk ekolojik tarım yapan çiftliklerinden. Geçimlerini sağlamak için zeytin ve üzüm yetiştiriyorlar bunun yanı sıra kendi ihityaçları için çeşitli sebzeler ve meyveler yetiştiriyorlar. Yine kendi ihtiyaçları için hayvanları var. TaTuTa sistemiyle konuk ve gönüllü de kabul ediyor. Çiftlikte gönüllü olarak 8. ve 9. aylarda (üzüm hasadı, kurutma), 9. 10. 11. ayda (zeytin toplama) işlerine yardımcı olabilir; ücretli konuk olarak temmuz ve ağustos aylarında konaklayabilirsiniz.

Antik Zeytin Bio Otel – Göltürkbükü

Tesis sahibi Yankı Süldür tesise kimyasal madde sokmamaya kararlı. Havuz kenarı ve giderlerinde bile plastik yerine ahşap kullanılmış, kaynaktan gelen su ise çok az klorlanıyor. 40 dönümlük zeytin ağaçları ile dolu arazideki taş evler Göltürkbükü manzarasına doğru bakıyor. Mayıs ayından eylül sonuna kadar misafirlerini ağırlayan otel oda+kahvaltı hizmeti veriyor. Mutfaktan organik ve doğal ürünlerle hazırlanmış olan yemeklerden sipariş verebiliyorsunuz. Ekmekler havuzun kenarındaki taş fırından. Organik atıklar kompost yapılıyor.
0252 357-8223
Karadere Mevkii No:141, Göltürkbükü, Bodrum
www.antikzeytin.com

Datça Çiftlik Evi – Datça

Datça Çiftlik Evi’nde TRT’de haberci ve belgeselci olarak çalışmış tanıdık bir yüz olan Yüksel Atamer Jones ev sahipliği yapıyor. Dokuz dönümlük arazi üzerinde narenciye, nar ve avokdao ağaçları, zengin bir sebze bahçesi, asmalar, tavuklar, keçiler, kazlar ve hindiler var. Yıl boyunca açık olan çiftlikte apart olarak kullanabileceğiniz mutfaklı bir taş ev bulunmakta. Bahçeden topladığınız ürünlerle yemeklerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca gönüllü olarak yardım etmek isteyenlere de kapıları açık.
Yüksel Jones
0543 624-1382
Ova Bükü Mevkii, Mesudiye Köyü, Datça

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoturizm, Kent
Serra’nın Dostları bu akşam NTV’de

Serra Yılmaz'ın NTV Yeşil Ekran için hazırladığı Serra'nın Dostları adlı program bu akşam başlıyor.

Kapat