Uluslararası Slow Food Hareketi zeytin için Ayvalık’ta buluşuyor

Uluslararası Slow Food hareketinin iki yıllık etkinlikleri arasına bu yıl giren ve bir zeytin, zeytinyağı etkinliği olarak uluslararası köprüler kurmayı hedefleyen Slow Olive; 14-17 Nisan 2016 tarihlerinde Ayvalık’ta gerçekleşecek.

Zeytin ağacı ve meyvesine dair pek çok konunun tartışılacağı Slow Olive için Tunus, Ürdün, Lübnan, Filistin, Fas, Yunanistan, İtalya, İsrail, İspanya, Portekiz ve Türkiye’den katılımcılar Ayvalık’ta buluşacaklar.

Yerli ve yabancı pek çok konuşmacının davetli olduğu, halka açık gerçekleşecek bu etkinlik Uluslararası Slow Food hareketinin himayesinde, Slow Food’un Türkiye birlikleri ile Ayvalık Belediyesi’nin işbirliğinde tertip edilmekte.

160 ülkeden 6000 katılımcıyı ağırlayan Terra Madre etkinlikleri, Uluslararası Slow Food hareketinin iki yılda bir tekrarladığı ve üreticileri, akademisyenleri, aşçı ve aktivistleri bir araya getiriyor. Slow Olive ise Slow Food hareketinin zeytin üzerine düzenlediği ilk etkinlik ve etkinlik için Türkiye’nin seçilmiş olması hepimiz için bir gurur kaynağı.

12821618

Slow Olive, Birleşmiş Milletler Gıda Hakkı özel raportörü Hilal Elver’den, tarım üzerine uzmanlığı ile tanıdığımız gazeteci Ali Ekber Yıldırım’a, zeytinyağı tadımcısı Nicholas Coleman’dan (ABD), Arab Network for Food Sovereignty başkanı Razan Zuayter’e (Ürdün), Soup for Syria kitabının yazarı Barbara Massaad’dan (Lübnan), Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı başkanı Piero Sardo’ya (İtalya), araştırmacı, yazar Artun Ünsal’dan, aktivist Ömer Madra’ya son derece renkli bir konuşmacı listesi ile konuklarını ağırlıyor.

Zeytinin biyoçeşitliliğinin sergileneceği pazar yerinden, zeytine dair filmlerin gösterileceği özel gecelere Slow Olive katılımcılara birbirinden güzel etkinlikler de sunuyor. Özellikle, 15 Nisan 2016’da şarkılarını Jazz A la Turca olarak yorumlayan Sema Moritz, Ayvalık Taksiyarhis Anıt Müzesi’ndaki konseri ve 17 Nisan günü Cunda sahiline kurulacak mutfakta aşçılar tarafından gerçekleştirilecek atölyeler dikkat çekiyor.

213123213 (1)

Konu ile ilgili detaylı bilgi için: info@fikirsahibidamaklar.org ‘a e-posta atabilir, programın tamamı için Slow Olive’in Facebook sayfasına göz atabilirsiniz: https://www.facebook.com/SlowOlive/

Etkinliğin Facebook sayfası için: https://www.facebook.com/events/571333123044585/

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Etkinlikler, Gıda, Gıda Gündemi, Kent, Topluluklar
Yaşanan olayları çocuklara nasıl anlatırız?

Çocuklarımıza nefret etmeyi ve korkmayı öğretmeden hem doğruyu anlatıp, hem onları nasıl koruyacağız, çocuk psikiyatristi Dr. Yankı Yazgan cevaplıyor.

Kapat