15 adımda enerjinizi ateşleyin

Sabahları yorgun uyanıyorsanız, Öğle ortasında kafanızı bilgisayara dayayıp uyumak istiyorsanız, günün sonunda kendinizi tükenmiş hissediyorsanız ve çevrenizdeki yorulmak bilmeyen ‘hiperaktif’ insanlara özenip nasıl ayakta kaldıklarını merak ediyorsanız bu öneriler tam size göre!

1.

r1

Sabahları yorgun uyanıyorsanız, öğle ortasında kafanızı bilgisayara dayayıp uyumak istiyorsanız, günün sonunda kendinizi tükenmiş hissediyorsanız ve çevrenizdeki yorulmak bilmeyen ‘hiperaktif’ insanlara özenip nasıl ayakta kaldıklarını merak ediyorsanız bu öneriler tam size göre!

2.

r2

İnanın günde 3-4 saat uyku yetmiyor!
Yetersiz ve kalitesiz uykunun tek zararı enerjinizi azaltması değildir. Uykusuzluğun kalp hastalığı, obezite ve diyabet gibi birçok kronik hastalıkla bağlantısı olduğu artık bir sır değil. İyi bir uyku sadece enerjinizi artırmakla kalmayacak aynı zamanda daha huzurlu, mutlu ve keyifli bir gün geçirmenizi sağlayacaktır. Yeterli ve kaliteli bir uykunun basit sırları için bir sonraki sayfaya göz atmayı unutmayın.

3.

r3

Her gece akşam yemeğinde bir bardak vişne suyu
Gazlı içecekler yerine akşam yemeğinde bir bardak organik vişne suyunu deneyin. Vişne suyu bünyeyi ferahlatır, karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca vişnede bulunan ‘antosiyanın’ isimli madde melatonin hormonunun seviyesini artırarak daha iyi ve derin uyumanıza yardımcı olur.

4.

r4

Video oyunundaki avatarınız atlayıp zıplıyor olabilir, ama sabah sizin atlayıp zıplayabilmeniz için:
Uyku vaktinize yakın televizyon, video oyunları, bilgisayar gibi zihninizi meşgul eden aktivitelerden uzak durun. Onun yerine müzik dinlemeyi, kitap okumayı veya sohbet etmeyi deneyin.

5.

r5

Güneş yatmaya gitti, sıra sizde!
Odanızı havalandırın ve karanlık hale getirin. Alarm saatinizin ışığı, yazıcının kontrol paneli gibi minik ışık huzmelerinin sizi rahatsız etmese de uyku verimliliğini düşürdüğünü unutmayın.

6.

r6

Alışkanlıklarım: Benim her şeyim!
Uyku ritüellerinizi belirleyin ve her akşam tekrarlayın. Her gece aynı saatte, aynı alışkanlıkları tekrar ederek yatağa yatmayı deneyin. Kısa bir zamanda vücudunuz bu ritüellerle uykuyu özdeşleştirecek ve kolay uyumanıza yardım edecektir. Mesela yatmadan hemen önce duş almak, bir bardak ılık süt içmek gibi… Yatağınıza yattığınızda günün sorunlarını, yapılacak işleri bir kenara bırakın ve nefesinize konsantre olun. Derin nefesler alın ve gözlerinizi kapatarak ayaklarınızdan kafanıza kadar tek tek her kasınızın gevşediğini ve rahatladığını hayal edin.

7.

r7

Kaliteli uyku tamam, sıra biriken enerjiyi ateşlemekte
Katileli uyku, gün içindeki enerjinizi ateşlemenin ilk aşamasıydı. Güzel bir uykudan sonra enerji deponuz dolmuş olacaktır. Deponuzdaki enerjiyi çarçur etmeden ve iyi kullanarak bir dahaki uykunuza kadar maximum performans elde etmek için şu tavsiyelere kulak verin:

8.

r8

Haydi kıpırdayın
Özellikle sabahları yapacağınız 30 dakika spor hem sizin gün boyu daha zinde olmanızı sağlayacak, hem de fiziksel egzersizin salgılattığı seratonin hormonu sayesinde daha stressiz ve keyifli bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.

9.

r9

Espresso? Kaç shut alırdınız?
Kafein alımınızı gün içerisinde 300mg ile sınırlayın. Bu miktarda kafein enerji verirken, daha fazlası yorgunluk, sinirlilik, ve anksiyeteye yol açar. Kafein gibi uyarıcıları gece yerine gün içinde almanızı öneririz. Çay ve kahvenin yanında gazlı içecekler ve enerji verici içeceklerde de kafein olduğunu hatırlatırız.

10.

r10

Işıl Işıl bir gün başlasın
Doğal ışıktan yararlanmak için perdelerinizi açın veya yemek molalarınızda 15-20 dakika için bile olsa dışarı çıkın. Eğer böyle bir şansınız yoksa doğal ışığı simüle eden doğal ışık/dinamik ışık lambalarını deneyebilirsiniz.

11.

r11

Doğru depoya, doğru benzin
Bedeninizi doğru ve iyi besleyin. Basit şekerlere ağırlık vermek yerine protein içeren gıdalar ve sebzeler yiyin. Ayrıca badem, ceviz gibi omega 3 yönden zengin yiyecekler hem performansınızı yükseltecek hem de daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Çok şekerli ve karbonhidratlı gıdalar kısa bir süre için enerjinizi yükseltse de, etkisi çok kısa sürecek ve uzun vadede sizi daha yorgun hale getirecektir.

12.

r12

Sindirim sisteminize fazla mesai yaptırmayın
Özellikle ağır bir öğle yemeğinden sonra, vücudunuz sindirim yapmakta zorlandığı için kendinizi yorgun hissedersiniz. Eğer ağır yemekten kaçamadıysanız, derin nefes alın ve 15 dakikalık bir yürüyüşe çıkın. Bunun yanında, uyanık hissetmeniz gerektiğinde kulak memelerinizi hafifçe aşağı çekmeniz size yardımcı olacaktır.

13.

r13

Sıvı mucize
Vücudunuzun %50-70’i arası sudan oluşur. Susuzluk sizi yorgun ve hasta hissettirir. Eğer sık su içme fikri size çekici gelmiyorsa, ara sıra sıcak suya zencefil, tarçın, bal ve limon koymayı deneyin. Bu karışımlar hem lezzetli hem de enerji vericidir.

14.

r14

Kokuların gücüne inanın
Aroma terapi sadece sakinleşmek için değil, aynı zamanda size enerji vermek için de kullanılabilir. Portakal, bergamot, greyfurt, fesleğen gibi aromalar enerjinizi artırırken, lavanta ve gül gibi kokular sizi stresten arındırıp, sakinleştirecektir.

15.

r15

Enerji vampirlerinden kurtulun
Çevrenizde enerjinizi düşüren ve olumsuz insanlardan uzak durun veya onları daha olumlu olmaya itin. Hayata daha olumlu bakın, stres dayanılmaz hale geldiğinde beş dakika mola verip meditasyon yapın. Gözlerinizi kapayıp, derin nefesler alırken çok mutlu, huzurlu ve iyi hissettiğiniz bir günü hayalinizde tekrar yaşayın.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Kişisel Bakım, Spor
Başa dönsek?

Chipotle Mexican Grill için Johnny Kelly'nin çektiği "Back to the Start" isimli reklam filmi konvansiyonel tarımla eski usül yerel tarım...

Kapat