#EtsizPazartesi: Kırmızı lahanalı ve pancarlı vegan dürüm

Her yerde bulabileceğiniz bir seçenek olan dürüm türü yemeklere kimse yabancı değil. Özellikle bazlamaya sarılan et her zaman yemek için kolay. Popüler bir sokak yemeği olmasıyla birlikte, günlük tüketiminizde bulundurmamanız gereken bir menü de oluyor et dürüm aynı zamanda. Et ve beyaz un size yarar sağlamadığı gibi, doğaya da faydalı değil.

Aşağıdaki tarif için pancar, mantar ve lahanayı, etin yerine geçecek tadı ve dokuyu sağlaması için kullanıyorum ve tabii ki yemeğe daha fazla lif katması için. Bunun sonucu ise hafif, lezzetli ve doğa dostu bir öğün. Afiyet olsun.

İçindekiler:

Küp şeklinde doğranmış 2 adet pancar
1 adet doğranmış küçük soğan
½ su bardağı kadar doğranmış kırmızı lahana
2 adet orta boy doğranmış mantar
Doğranmış 1 diş sarımsak
3 – 4 yemek kaşığı natürel zeytinyağı
Tadıma göre tuz ve biber
Her biri için ¼ yemek kaşığı kadar kişniş, kekik, kırmızı biber, biberiye
1 su bardağı soya yoğurdu
Bir demetin yarısından az doğranmış maydanoz
1 adet taze soğan yeşilliği (iyice doğranmış)
1 adet yeşil limon
4 adet tam tahıllı ve ya tam buğday dürüm ekmeği

233232323232323

Yapılışı:

• Orta derece ateşte zeytinyağı gezdirdiğiniz geniş bir tavaya, önce pancar, soğan, kırmızı lahana ve mantarı ekleyin. 4-5 dakika kadar bu karışımı ısıtın, ardından taze soğan ve sarımsak ekleyin.

• Ardından 4-5 dakikalık bir süre içinde pancarlar yenebilecek durumu gelene kadar tavanızdakileri pişirin. Son olarak karabiber, tuz, kişniş, kekik, kırmızı biber, ve biberiyenizi ekleyin.

• Dürüm ekmeklerinizi ısıtın. Isındıktan sonra ekmeklerinizi düz bir yere alın ve üzerine yoğurt sürün.

• Ekmeğinize karışımınızın ¼’ünü ekledikten sonra maydanoz ve taze soğan ile süslendirin. Üzerine biraz yeşil limon da serptikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

434334343434343433434

 

Önceki yazıyı okuyun:
Kakanızın değeri 9,5 milyar dolar olabilir mi?

Şu an bu atığı toplamak büyük bir sorun olarak gözükürken, gelecekte bu kaynağın nasıl kullanılacağı konuşulmaya başlandı bile.

Kapat