Gezi Parkı’ndan Gülhane’ye

Geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız yeşil parkurumuzun ardından artık iyice hissetmeye başladığımız baharın etkisiyle yeni bir parkurla karşınızdayız!

Geçen yürüyüşümüz Gezi Parkı‘nda sonlanmıştı. Bu sefer ise başlangıç noktası olarak orayı seçtik. Taksim’deki bütün o karmaşanın aksine, bu park adeta bir nefes alma noktası. Bu sebeple güzelleşen havalarla birlikte parkımızın tadını daha çok çıkaralım diyoruz. Her geçen gün banklarda oturup, kitabını, gazetesini okuyanların sayısı artarken, havaların ısınmasıyla birlikte parkın, sıcaktan bunalan herkesin sığınağı olacağına inanıyoruz. Bu yüzden parkımızı birlikte yaşatalım, sahip çıkalım diyoruz.

Sabah saatlerinde Gezi Parkı’ndan yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Kahvaltı için parkta sabah pikniği güzel bir seçenek olurken, güne daha dolu dolu ve aynı zamanda da sağlıklı bir kahvaltıyla başlamak isteyenler için iki alternatifimiz olacak. İlki Cook Point. Sıraselviler Caddesi’nde ilerlerken ilk sağa girip Cihangir’e doğru devam ettiğinizde karşınıza çıkacak. Burası doğal ve lezzetli ev yapımı yiyeceklerle dolu minicik bir kafe. Üstelik de bir Buğday noktası. Günün her saati için sağlıklı alternatifler bulunurken, bizim önerimiz kahvaltısını kesinlikle denemeniz yönünde.

Şehir ortamından biraz uzaklaşayım, kendimi doğanın kucağında gibi hissedeyim, tüm gürültü, trafik ve beton dışarıda kalsın diyorsanız bu sefer de sizi Cihangir’in saklı bahçesi Kahve 6‘na davet ediyoruz. Mekana girdiğiniz an ruhu sizi yakalıyor, ancak esas büyüleneceğiniz yer biraz ilerleyip mutfağı geçtiğinizde karşınıza çıkacak. Mekanın arka kısmında müdavimi olacağınız bir bahçe gizli. Kahve 6’nın yemekleri de mekan kadar iddialı. Yerel üreticilerden aldıkları ürünlerinde ekolojik tercihler yapıyorlar. Bunun da etkisiyle menüde oldukça özel tatlar var. Kahvaltı için ise farklı tercihlere hitap edecek kadar çok çeşit mevcut. Ayrıca burada, çok sevdiğimiz Sinek Sekiz Yayınevi’nin kitaplarını edinebileceğiniz küçük bir de stand göreceksiniz.

Kahvaltı sonrası yürüyüşümüze devam ediyoruz. Ancak bu sefer geldiğimiz yoldan değil, Çukurcuma antikacılarına doğru bir keşfe çıkarak ilerliyoruz. Sıraselviler’in bir paraleli olan Ağa Hamamı Sokak Beyoğlu’nun yürümesi en keyifli sokaklarından biri. Tarihi Ağa Hamamı’nın da bulunduğu bu sokak birbiri ardına sıralanmış antikacılar, vintage kıyafetler satan ikinci elciler ve kafelerle dolu. Bu arada söylemeden geçmeyelim, Neşeli Günler filminden hatırlayacağınız meşhur turşucu da sokağın başında hemen solda köşede yer alan Asri Turşucusu. Kahvaltı üstüne turşu fikri pek iştah açıcı gelmeyebilir ama, en azından denemek için bamya turşusundan ufak bir paket almanızı tavsiye ederiz.

Burada ufak bir parantez açıp, yürüyüşü sabah değil de öğle saatlerinde yapacaklar ve kahvaltı yerine öğle yemeğini tercih edecekler için de bir önerimiz olacak. Sadri Alışık Sokak’ta yer alan Trabzon Pilavcısı, kuruluşu 1856 yılına dayanan bir esnaf lokantası ve şehrin en iyi kurufasülye ve pilavını yiyebileceğiniz mekanlardan biri. Beyoğlu’nda yer alan bütün o fast food ve zincir restoranların aksine, buradaki gerçek yerellik ve lezzet sizi etkileyecek. Denemeden gitmeyin deriz.

Ağa Hamamı Sokağı üzerinde bulunan kafeler her ne kadar davetkar olsalar da biz sizi kahve için Beyoğlu’nun en önemli yerel lezzet noktalarından biri olan ve şehrin en iyi Türk Kahvesi’ni içebileceğiniz Mandabatmaz‘a götürmek istiyoruz. Antikacılar boyunca ilerleyip Galatasaray Lisesi’nin yan sokağından İstiklal Caddesi’ne çıkıyorsunuz. Liseyi biraz geçince hemen sağda Olivia Geçidi’ni göreceksiniz. O sokağın içinde konumlanmış küçücük bir kahve olan Mandabatmaz’ın kapısının önüne yerleştirilmiş birkaç ufak masa ve iskemlelerde yer bulamasanız dahi biraz beklemeye değeceğine emin olabilirsiniz. Beklentinizi yüksek tutun, çünkü sırrı şimdiye kadar çözülememiş olan kahveyi içerken adının hakkını verdiğini anlayacaksınız.

Mandabatmaz’ın hemen paralel sokağında yer alan Ambar Ekolojik ve Doğal Ürünler Dükkanı (Nuh’un Ambarı) da Beyoğlu’na gelmişken uğramadan geçilmemesi gereken mekanlardan. 20 yılı aşkın bir deneyimle kurulan Ambar, ekolojik ürün satışının en eski noktalarından biri. Hemen belirtelim, Ambar’ın cumartesi günleri kurulan Şişli Ekolojik Pazarı’nda da standı bulunmakta.

İstiklal Caddesi’nin geçmişten beri ruhunu geliştiren en önemli yapılarından biri de kitapçıları. Ne yazık ki günümüz koşullarında semtin değişen kullanıcı profiline ve dönüşüm baskılarına daha fazla direnemeyip kepenklerini kapatmak zorunda kalanlar olsa da desteklerle hala ayakta kalmayı başarabilenler de var. Robinson Crusoe 389 işte bunlardan biri. İstiklal Caddesi’nin Tünel’e yakın kısmında yer alan kitapçıda, yerli yayınların yanı sıra yabancı yayınları da bulmak mümkün. Duvarlar boyunca kitapların sıralandığı kitapçı, 1994 yılından beri sürdürdüğü varlığını devam ettirebilmek için artık bize daha çok ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden aklınızda almayı düşündüğünüz bir kitap olmasa da sizi içeri davet ediyoruz. Çıkarken elinizde kese kağıdına sarılmış bir paket olacağına eminiz.

Beyoğlu’ndaki duraklarımız Robinson Crusoe 389 ile sonlanıyor. Yürüyüşün buradan sonraki kısmı Gülhane Parkı‘na kadar aralıksız devam ediyor. İstiklal Caddesi’nde ilerliyor ve Galipdede Caddesi’nden aşağı doğru inerek Karaköy’e varıyoruz. Galata Köprüsü’nden geçip Tarihi Yarımada‘ya ayak basar basmaz İstanbul’un tarihsel belleği kendini daha yoğun bir şekilde hissettirmeye başlıyor. Bu tarihselliğin içinde biraz daha kaybolmak isteyenler kendilerini Mısır Çarşısı’ndan geçip ara sokakların keşfine bırakabilir veya bir an önce Gülhane Parkı’nın etkileyici manzarası eşliğinde çayını yudumlamak için Sirkeci yolunu takip edip doğrudan parka ulaşabilirler. Öyle sanıyoruz ki parkın tepesinde yer alan çay bahçesinde manzaraya karşı içilecek çaylar, yürüyüşü sonlandırmak için iyi bir ödül olacak.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Kent, Spor, Yeşil alanlar
Açık Radyo desteğinizi bekliyor

Her yıl dinleyici destek projesi düzenleyen Açık Radyo'ya destek olmak için 23 Mart'a kadar burayı ziyaret edin.

Kapat