İki Oscar ödüllü, 85 yaşındaki Jane Fonda nasıl iklim aktivisti oldu?

Çevre hareketinde kadın gücüne inanıyoruz. Her ay takipçilerimizle ilham olabilecek bir kadının yaşam öyküsünü ve çevre mücadelesini paylaşıyoruz. Üçüncü konuğumuz Amerikalı oyuncu ve iklim aktivisti Jane Fonda.

” Gezegenimiz yanıyor ve liderlerimiz bizi yüzüstü bırakıyor, bu yüzden iktidardaki insanların fikirlerini değiştiremiyorsak, iktidardaki  insanları değiştirmeliyiz. “ Jane Fonda

Hollywood’un asi yüzü Jane Fonda her zaman aktivizmin içindeydi.


İlk tutuklanmasını 1970 yılında Vietnam Savaşını protesto etme amaçlı konuşma turlarında yaşadı. Kullandığı vitamin haplarını uyuşturucu olarak nitelediler, Fonda’ya göre asıl mesele ABD Hükümeti’nin onun savaş karşıtlığını itibarsızlaştırmak istemesiydi.


Jane Fonda, şiddetsiz sivil itaatsizliğin dünyayı dönüştüreceğine inanıyor. Kendisinin de büyük bir örnek olarak gördüğü Gandhi’nin tuz yürüyüşünü bir düşünün. 

Yıllar geçti kendisi kadın hakları, savaş karşıtlığı gibi birçok hak ihlaline karşı mücadele ederken gördük.


İklim aktivisti Greta Thunberg’in geçmiş nesillerle ve iklim ile ilgili söyledikleri onu epeyce etkiledi. Hepimiz bu dünyada yaşıyoruz ve dünyamız için hangi yaştan, cinsiyetten veya etnik kökenden olursak olalım mücadele etmeliyiz.

Greta Thunberg “Dünyamız Yanıyor!” diyordu. Jane Fonda ise 2019 yılında ise, buradan ilhamla ve Greenpeace’in destekleriyle fosil yakıt destekçilerinin karşısında durmak amacıyla “Yangın Tatbikatı Cumaları” protestolarını başlattı.


Jane Fonda iklim protestolarının öncesinde de çevre konusunda bireysel olarak elinden geldiğince mücadele ediyordu. Elektrikli araba, geri dönüşüm, plastiksiz hayat gibi. 


Jane Fonda’nın iklim protestoları sırasında giydiği ikonikleşen bir imgeye dönüşen kırmızı paltosu, hem onun direnişinin güçlü bir temsili hem de satın aldığı son ürün olmasıyla önemli.

32 yaşımdayken, Başkan Nixon beni tutuklattı. 50 yıl sonra, hükümetin iklim değişikliği konusundaki eylemsizliğini protesto ettiğim için beş kez tutuklandım.” Jane Fonda


BUNU DA OKU:  Mercanları korumazsak, kaybolacak hayatlar çoğalabilir
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Genel, Hayat
Altıncı yok oluşun başlangıcında olabilir miyiz?

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, çok uluslu şirketleri dünyanın ekosistemlerini 'kâr oyuncağı' hâline getirdikleri için eleştirdi ve rotayı düzeltmemenin felaketle...

Kapat