Nemonte Nenquimo nasıl “Çevre Kahramanı” oldu?

Çevre hareketinde kadın gücüne inanıyoruz. Her ay takipçilerimizle ilham olabilecek bir kadının yaşam öyküsünü ve çevre mücadelesini paylaşıyoruz. Dördüncü konuğumuz yerli Waorani halkının ilk kadın başkanı ve “Çevre Kahramanı” Nemonte Nenquimo.

“Dünya bizden onu kurtarmanızı beklemiyor, yalnızca ona saygı duymamızı bekliyor. Biz yerli halklar da aynısını bekliyoruz.” Nemonte Nenquimo

#1 Nemonte Nenquimo; Ekvador’daki Amazon Ormanları’nda yaşayan 5 bin kişilik nüfuslu yerli Waorani halkının ilk kadın başkanıdır ve 2020 yılında aldığı Goldman Çevre Ödülü ile “Çevre Kahramanı” ilan edilmiştir.

#2 Dış dünya ile ilk kez 1958 yılında Amerikalı misyonerlerin bölgeye gelmesiyle karşılaşan Waorani halkının yaşadığı topraklar, dünyanın en zengin biyoçeşitlilik ekosistemlerinden birine sahip.

#3 Waorani halkının yüzde 80’i, atalarının yaşadığı toprakların onda biri büyüklükte bir alanda yaşamına devam ediyor.

#4 Nemonte Nenquimo halkının da üzerinde yaşadığı Amazon yağmur ormanlarının bazı kısımlarını petrol şirketlerine, onların rızasını almadan satma planları nedeniyle Ekvador hükümetine karşı “Ormanlarımız satılık değil!” sloganıyla bir kampanya başlattı ve dava açtı.

Fotoğraf: Mateo Barriga, Amazon Frontlines

#5 2019 yılında davanın zaferle sonuçlanması yerli halklar için dönüm noktası niteliğinde yasal bir emsal oluşturdu ve Amazonların 500 bin dönümlük alanı kurtarıldı.

#6 Mahkeme kararı, sadece petrol kuyularına açılması düşünülen toprakları korunmakla kalmadı aynı zamanda hükümetin gelecekte herhangi bir toprağı satışa çıkarmadan önce orada yaşayan halkların onayını alması gerektiğini de ifade etti.

#7 Nemonte Nenquimo, yerli halkların oluşturduğu yerli haklarını ve kültürünü koruma platformu Ceibo İttafakı’nın da kurucularından biridir.

#8 Dünya nüfusunun yüzde 5’ini oluşturan yerli halklar konu ekosistem olunca küresel biyoçeşitliliğin yüzde 80’inini korumaktadırlar.

Dünyadaki oksijenin yüzde 20’sinden fazlasını üreten Amazon yağmur ormanları, CO2 emme kapasiteleri ile büyük bir karbon yutağı görevi üstleniyor. Amazon Havzası 250 milyar ton karbon depolayabiliyor. Amazon yağmur ormanlarında 16 bin ağaç türü bulunuyor.

BUNU DA OKU:  Adem ve Köpek

Kaynak:

THE GOLDMAN ENVIRONMENTAL PRIZE

UN Environment Programme

AMAZON FRONTLINES

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Genel, Hayat
Davetlisiniz: Doughnut ekonomisi öğrenme çemberi

Onarım Atölyesi | Regenerative Impact Space uzun soluklu bir birlikte öğrenme çemberi düzenliyor: Doughnut ekonomisi öğrenme çemberi

Kapat