Yüksek oranda işlenmiş gıda tüketimi kanser riskini artırıyor

Gıdanız ne kadar yüksek derecede işlenmişse, kanser riskiniz o kadar artıyor. 100 binden fazla Fransızı 8 yıl boyunca takip eden araştırmanın özetini bu şekilde verebiliriz.

Londra bazlı medikal araştırma dergisi BMJ’de yayınlanan ve Paris Devlet Üniversite’si destekli araştırma, şekerli içecek, şekerli kek, işlenmiş et ürünleri ve kahvaltı gevrekleri tüketmede %10 oranında bir artışın kanser riskini de %10 oranında artırdığını açıklıyor.

 

İlk defa bu araştırma işlenmiş et ürünlerinin dışında tüm yüksek oranda işlenmiş gıdaların kanser riskini artırdığını verilerle ortaya koyuyor.

Yüksek oranda işlenmiş gıdaları, fiziksel, biyolojik ve mekanik işlemlerden geçtikten sonra, yüksek oranda lezzetli, ucuz ve uzun raf ömrü olan ürünler oluşturuyor. Bunlar arasında, cipsler ile paketlerdeki tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar, çikolatalar ve şekerler, hazır noodle ve çorbalar ve dondurulmuş ve raf ömürlü hazır yiyecekler de var.

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü, tüm kanser vakâlarının üçte birinin daha sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı seçimleri ile önüne geçilebileceğini açıklıyor. İşlenmiş gıdalar yerine taze meyve, sebze, tam tahıllı ürünler, kabuklu yemiş tüketmek kanser riskini azaltmakta.

Ama araştırmaya göre yüksek oranda işlenmiş modern beslenme seçeneklerinin önemli bir kısmını karşılıyor, günlük alınan  kalorilerinin yarısı ile dörtte birini oluşturuyor. Yüksek oranda işlenmiş gıdalar önemli miktarda lif, vitamin ve mineral içermemekle beraber, kimyasal koruyucu ve katkı maddeleri içermekte.

Uzmanlar yüksek oranda işlenmiş gıdaların düşük besin kalitesine karşın, yüksek kalori, sodyum ve şeker içermesinin kanser riskini artırabileceğini savunuyor. Bununla beraber bu besinlerdeki katkı maddeleri ve fabrikasyon sırasında kullanılan kimyasallar da kanser riskini artırabiliyor.

Uzmanları ellerindeki verilerin ve yüksek oranda işlenmiş gıda tüketimindeki hızlı artışın önümüzdeki yıllarda kanser vakâlarını artırabileceğini savunuyor. Bununla beraber yine de bu sonuçların daha büyük çaptaki çalışmalarla doğrulanmaları gerektiğini de belirtiyorlar.

BUNU DA OKU:  Haftaiçi vejetaryen yemek tarifi: pazı ve mantarlı makarna
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yüksek oranda işlenmiş gıda tüketimi kanser riskini artırıyor” için 77.545 yorum

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi, Yeme İçme
Aracısız, yerel, temiz ve adil gıdanın adresi: Kadıköy Kooperatifi

Kadıköy'de artık gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceğimiz bir dükkân var. 2014 yılında aracısız, adil ve temiz gıdaya ulaşmak isteyen tüketicilere sipariş...

Kapat