Akdeniz diyeti ve 30 dakikalık fiziksel egzersiz Alzheimer’a yakalanma riskini azaltıyor

Cornell Üniversitesi’ne bağlı Weill Cornell Tıp Fakültesi tarafından yapılan ve Nöroloji Uzmanı Doç. Dr Lisa Mosconi tarafından yönetilen araştırmanın sonuçları, beslenme seçeneklerini Akdeniz diyetine göre belirleyen kişilerin Alzheimer’ın etkilerini erteleyebileceğini ve hatta önüne geçebileceğini gösteriyor.

Daha önce toplum araştırmaları üzerinden yapılan çalışmalar bitkisel ağırlıklı, balık ve zeytinyağına önem veren ve kırmızı eti sınırlı tutan Akdeniz diyeti ile beslenen toplumların Alzheimer’a yakalanma riskinin daha az olduğunu ortaya çıkarmıştı.

TANIŞIN: Akdeniz beslenme modeli

Şu ana kadar bir tedavi geliştirilemeyen Alzheimer hastalığının sebepleri arasında genetik yapı kadar çevresel etkiler de oldukça önemli. Son dönemde bu çevresel faktörlerden özellikle beslenme ve fiziksel aktivitenin geliştirilmesi ile Alzheimer riskini azaltmanın mümkün olduğu konusunda çalışmalar da mevcut.

Bu durumu daha iyi anlamak için Mosconi, 25 ile 71 yaş arasındaki 45 sağlıklı bireyin beyin yapılarını analiz ettikten sonra, 6 ay boyunca farklı diyet ve fiziksel aktivite gruplara aktararak Alzheimer hastalığı için biyolojik göstergeleri kontrol etmiş.

Testler sonucunda Akdeniz diyeti ve fiziksel aktivite uygulayan gruplar ve uygulamayan gruplar arasında beyin yapılarında çok büyük farklılıklar görülmüş. Bu gruplarda Alzheimer hastalarında kullanıldığında daha yoğun bir şekilde belirgin ola PiB biyolojik göstergesi, ciddi derecelerde çözünmeye uğramış. Bu durum MRI okumalarında da kendini aynı şekilde göstermiş.

Uzmanlar özellikle yürüyüş ve hafif sporlar ile tanımlanan 5 günlük 30 dakikalık fiziksel aktivitelerin beynimizin kendisini korumaya yardımcı olan sistemleri daha da hızlandırdığını böylelikle nöronların daha sağlıklı kaldığını belirtiyor.

TIKLAYIN: Haftada sadece 2 buçuk saat ile sağlığınızı gözle görünür oranda iyileştirin

Bununla beraber kan dolaşımını kolaylaştıran, farklı vitaminlerin ve besin değerinin yüksek olduğu Akdeniz diyeti de bu korumayo güçlendiriyor.

Araştırma, fiziksel aktivite veya Akdeniz diyetinin Alzheimer hastalığına yakalanma yaşını ertelediğini ve yaşam kalitesini artıran bu seçimin beraber yapılması ile belki bu hastalığın önüne geçmenin mümkün olduğunu belirtiyor.Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yorumlar kapatıldı.