Çiğ beslenme diyetinin 8 faydası

Çiğ beslenme (raw foodism) diyeti yeni bir trend olmamakla birlikte hala oldukça popüler ve çiğ gıdanın faydaları konusunda oldukça tartışmalı bir yöntem olmayı sürdürüyor. Çok sayıda kişi damak zevki, enerji ve odaklanmanın çiğ beslenme diyeti ile birlikte yeniden sağlandığını deneyimlerken, kimileri de bu diyetin bir mit olduğunu söylüyor. Peki yol açan sebepler nelerdir?

Diyetinizde ne kadar çiğ yiyecek tükettiğiniz ya da yarı-çiğ yiyecek tükettiğiniz önem taşımıyor; diyetinizdeki çiğ yiyecek oranını artırdıkça çok daha iyi etkiler aldığınızı bilmeniz kafi. İşte size çiğ yiyecek tüketmenin 8 faydası ve onları diyetinize adapte etmenin yolları.

raw-food-detox-diet

1. Daha az şeker arzularsınız: Belki de çiğ ürünler tüketmenin en büyük faydası damak tadınızı değiştiriyor olması. Çiğ sebze ve meyve tüketimini artırdığınızda şeker arzunuzun gittikçe yok olduğunu göreceksiniz. Çiğ yiyeceklerin besin değeri pişmiş yiyeceklerin besin değerinden daha fazladır, ancak domatesin bir istisna olduğunu söylemeli. Domates piştiği zaman oldukça önemli bir antioksidan olan likopen üretir. Ama bunun dışında hemen her yiyecek çiğken daha değerlidir. Temiz yiyeceklerden vücudun sağladığı besin değeri az tüketildiğinde alternatif enerji yaratacak ürünlere ihtiyaç duyar. Şeker ve kafein enerji seviyesini artırmak için duyulan ihtiyaçların başında gelirler. Öğünlerinize daha fazla çiğ sebze ve meyve eklemeye özen gösterin. Kırmızı biber ve havuç, tatlıya ihtiyaç duyduğunuzda tüketmeniz için harika ara öğün seçenekleridir.

2. Hazırlama süresi daha kısadır: Çiğ yiyecek tükettiğiniz zaman pişirmek için harcadığınız uzun zamanlara ihtiyaç duymazsınız, olduğu gibi yersiniz. Tabii ki çiğ yiyecek tarifleri de vardır, salatada ya da çiğ yiyeceklerden oluşan soslarda kullanabilirsiniz, ama yine de yemek pişirmek için harcadığınız zamandan çok daha azını harcayacaksınız. Dilediğiniz şekilde ister ara öğün, ister ana öğün, isterseniz iş yerine de götüreceğiniz atıştırmalıklar şeklinde hazırlama imkanınız da var.

3. Genelde daha ucuzlar: Pek çok insan sağlıklı beslenmenin pahalı olduğunu söylüyor, bu doğru olsa bile hepsi için geçerli değil. Sebze ve meyveleri kendi mevsimlerinde mümkünse doğrudan üreticilerden temin etmeye çalışın. Bu iki kuralı takip ettiğinizde fiyatların oldukça düştüğünü göreceksiniz. Sebze, meyve ve tahılların sunumu et ve sütün sunumundan çok daha kolaydır. Hatta zararlı tarım ilaçlarıyla üretilen endüstriyel ürünlerin sizin aldığınız organik ürünlerden çok daha pahalı olduğunu görüp şaşırabilirsiniz. Paranızı gerçek ve taze ürünler alarak koruyun.

woman-shopping-at-farmers-market-vert-green-dress

4. Karbon emisyon oranları daha düşüktür: Kaynağından gelen, pişmemiş sebze ve meyvelerin karbon emisyonu çok daha düşüktür ve bu onları çevre için daha iyi kılar. Yerel üreticiden kendi sezonunda almış olduğunuz ürünler, araya ulaşım ücretinin ve satışa hazır hale getirme payının dahil olduğu sunuma göre maddi anlamda çok daha avantajlıdır. Yalnızca bir yoğurt konteynerinin hazırlanmasında ne kadar çok iş yapılması gerektiğini düşünün. Çiğ ve doğa dostu doğal yiyecekleri seçerek hem cüzdanınızı hem de sağlığınızı koruyun.

5. Toksine maruz kalma oranını azaltır: Çiğ yiyecekler ısıya ya da pişmek için yüksek sıcaklıklara maruz kalmamış ve dolayısıyla yiyeceklerin vitamin ve besin değerleri kayba uğramamıştır. Yapılan araştırmalarda pişmiş yiyeceklerin kansere yol açan kanserojen toksinlerine yol açtığı tespit edilmiştir.

6. Çiğ yiyecekler doğal olarak lezzetlidir: Pişmiş yiyecekler lezzetli olabilir, ama sulu ve taze bir elmadan alınan tadın ya da koca bir kase dolusu taze marul, kıyılmış harika domatesler ve biraz avokado dururken kim pişmiş yiyecek tercih eder ki? Çiğ yiyecekler yalnızca lezzetli değildir, aynı zamanda tazedir de; ama birçok çiğ yenen yiyecek doğal olarak lezzetlidir çünkü henüz değiştirilmemiştir. Çiğ yiyeceklerden tat almayı öğrenmek aynı zamanda eğlenceli bir deneyim. Eğer başlangıçta sizi zorluyorsa daha tatlı olan elma, muz, armut, mango, çilek, havuç, kırmızı biber, marul ve ıspanak gibi sebze ve meyveleri tercih edin.
raw-food-diet(1)

7. Çiğ yiyecekler enzim açısından zengindir: Çiğ yiyecek diyeti uygulayan pek çok insan, enzimlerin fazla olmasının tadına varmış ve pişerek doğal enzimlerini yitirmemiş yiyeceklerin vücutla çok daha uyumlu olduğunu bilen insanlardır. Vücut yiyecekleri sindirebilmek için doğal enzimleri barındırır ancak çiğ yiyeceklerin taşıdığı farklı enzimler sindirimi artırıcı etkiye sahiptir. Bazı insanlar sindirim sürecinde vücudun yalnızca kendi enzimlerini kullandığını ileri sürse de çiğ yiyecekler hala yüksek besin değeri taşıdığı için doğal enzimleri ile vücutla barışık ürünlerdir.

8. Çiğ yiyecekler genelde suçsuzdur: Eğer oturup tüm gün avuç avuç çiğ kaju yiyip ardından kendinize “Sağlıklı besleniyorum,” demek istemiyorsanız yediklerinize dikkat edin. Çoğunlukla tohumları ve kuru meyveleri bolca tüketir, porsiyonlarına dikkat etmeyiz. Burada kontrol etmek size düşüyor, her hafta yediğiniz çiğ ürünleri değiştirmeniz ve porsiyonları kontrol altına almanız gerekiyor.

Kaynak: allwomanstalk.com

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Gıda, Vejetaryen ve Vegan, Yeme İçme
Yeni başlayacaklar için 8 detoks önerisi

Toksinlerden kurtulun.

Kapat