Kalp sağlığınıza iyi gelen faydalı yağlar

Yağ dediğimiz zaman her ne kadar insanların aklına kaçınılması gereken bir gıda geliyorsa da, her yağın aynı olmadığını anlamak lazım.

Geçmiş yıllarda, uzmanlar hangi yağlardan uzak durmamız gerektiğinin altını defalarca çizdiler. Hatta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kırmızı etin kansere yol açtığını, midedeki bakterilerin plaklar oluşturarak, kalp krizi ve felce yol açabileceğini belirtti.

Ama oldukça büyük bir araştırmaya dayanan Amerikan Kalp Vakfı Akademik Dergisi’nde yayınlanan yeni bir makale, kalp hastalıklarından korunmak için sadece kötü yağlardan kaçınmamızın yeterli olmadığını, iyi yağları da tüketmemiz gerektiğini belirtiyor.

Araştırmadan alınacak en büyük öğüt, bitkisel yağlardan az yemenin, doymuş yağlardan fazla yemekten daha fazla kalp hastalığına yol açtığı. Dünya’daki tüm kalp hastalıklarından dolayı oluşan hayat kayıplarının %10’u Omega-6 eksikliğinden kaynaklanırken, sadece %4’ü doymuş yağları fazla tüketmekten kaynaklanıyor.

21324354657

Araştırmacılar, bitkiler, sert kabuklu yemişler ve balıklarda bulunan çoklu doymamış iyi yağları daha fazla tüketmenin, doymuş yağları ve işlenmiş karbonhidratları daha az tüketmekten daha fazla hayat kurtacağına inanıyor.

Araştırmacılardan Dariush Mozaffarian, küresel sağlık organizasyonlarının sadece doymuş yağları azaltmaya yönelik mesajları olduğuna dikkat çekiyor. Mozaffarian, buna rağmen, kendi araştırmalarında çoklu doymuş yağların, doymuş yağlar ve işlenmiş karbonhidratlar yerine diyete eklendiğinde ve trans yağlardan tamamen vazgeçildiğinde kalp hastalıklarına karşı daha büyük bir etki yarattıklarını belirtiyor.

Kısaca, eti diyetinizden çıkarmak yeterlli değil, bu gibi yiyeceklerin yerine fındık, ceviz, badem gibi kabuklu yemişleri, avakado, hindistan cevizi ve zeytinyağı gibi bitkisel yağları, vegan veya vejetaryen bir diyetiniz yoksa somon gibi yiyecekleri eklemeniz lazım.

Bu yiyecekler, sadece kalp sağlığınızı iyileştirmek ile kalmayacak, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, beyninizin performansını, cinsel sağlığınızı, hormonal dengenizi kontrol altına alacak, kilo kaybını, karaciğer sağlığınızı destekleyecek.

BUNU DA OKU:  Kırmızı Alarm: Hemen aşağıdaki maddeleri içeren kişisel bakım malzemelerini kullanmayı durdurmalısınız

Ne diyelim, bu değişiklik bizim kulağımıza hoş geldi.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Çocuk ve Bebek, Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Sağlık, Şifa, Yeme İçme
Depresyona karşı diyetinize ekleyebileceğiniz 7 gıda

Gücünüzü doğayla geri kazanın!

Kapat