Depresyona karşı diyetinize ekleyebileceğiniz 7 gıda

Türkiye’deki depresyon rakamları gittikçe artıyor, kaldı ki bunlar istatistiklere girebilenler. Bir de yüzbinlerce istatistik dışı kişi var maalesef. Türkiye’de 2014 yılında antidepresan kullanma oranı 8 milyon civarında, neredeyse toplumun 10’da biri. Bu aslında son derece çarpıcı bir istatistik.

Bir diğer şaşırtıcı veri de, depresyonun kadınlarda erkeklerin iki katı fazla görünmesi. Fakat depresyona girmek ve bunu paylaşmak, herhangi bir hastalığı doktora anlatmaktan ve ilaç almaktan çok daha zor. Üstelik antidepresan alsanız kesinlikle iyi gelecek diye bir garanti de yok.

Vefat, ayrılık, işsizlik, çeşitli endişeler, başarısızlık korkusu ve bunlar gibi binlerce insan farklı sebepten her gün onbinlerce insan depresyona giriyor. Depresyonun yaşı, dini, dili, ırkı yok. Bazen insanlar neden depresyona girdiklerini bile anlamıyorlar.

Depresyon, önceden severek ve kendi isteğimizle yaptığımız aktiviteleri çeşitli çevresel, hormonal ve genetik bozukluklardan dolayı yapmak istemediğimiz, zevk almadığımız bıkkınlık hali olarak tanımlanıyor.

İşin iyi yanı, depresyonu ilaç kullanmadan belli yöntemlerle ve gıdalarla azaltmak mümkün. Tabii ki spor yapmak, sevdiklerinle olmak, uykuyu ihmal etmemek gibi tahmin edebileceğiniz yöntemler de var. Fakat bunların yanında depresyona karşı bazı gıdalar düşündüğünüzden daha fazla yardımcı oluyor.

1- Ceviz

123456789131231

Ölçülü yendiğinde, kalbe iyi gelen yağ ve proteinleri sayesinde vazgeçilmez bir besin olarak adlandırılan cevizin beyin sağlığında da önemli bir yeri var. Omega-3’ün en fazla bulunduğu bitkisel kaynak olan ceviz, beyin hücrelerinin kendini yenilemesinde ve kimyasal dengesinin kurulmasında kilit bir rol oynuyor.

2- Yeşil Çay

1324566778

Yeşil Çay’ın en fazla antioksidan içeren besin kaynaklarından biri olduğunu biliyoruz ama aynı zamanda theanine adı verilen amino asitleri ile depresyonun etkilerini azaltabileceğini biliyor muydunuz?

Theanine ile beraber içindeki kafeinin etkisini diğer çaylara göre daha az hissettiren yeşil çay, stressiz bir rahatlama sağlıyor.

BUNU DA OKU:  Türkiye'deki Coca Cola içeceklerinde İngiltere'ye göre iki kat daha fazla şeker var

3- Zerdeçal

89662321

Eğer depresyonda iseniz, bazı yemeklerde de bolca kullanılan bu baharat, diğer faydalarının yanında aynı zamanda keyfinizi yerine getirmek için birebir. Zerdeçal aynı zamanda iltahapları da önleyen zerdeçal, içindeki turmeron ve curcuminodlar ile hem depresyona hem sağlığınıza iyi geliyor.

4- Siyah Çikolata

2134253647576

Siyah çikolatanın serotonin seviyeleri depresyon önleyici ilaçlar ile aynı etkilere sahip. Ama aklınızda bulunsun, 50 gramı 250 kalori olan siyah çikolatıyı az miktarda tüketmelisiniz.

5- Koyu yapraklı yeşillikler

231425645777

Eğer sağlıklı beslenmeyi benimseyen bir diyeti benimseyecekseniz, en iyi seçeneğiniz, koyu yapraklı yeşillikler olurdu. Ispanak, karalahana, pazı gibi yeşillikler, bağışıklığı güçlendiren ve bol antioksidanlı yapısı ile sağlıklı beslenmenin yıldızları.

Bu yiyecekler normal hücrelerin kansere karşı tetikte kalarak, olası bir hastalığın yayılmasını engelliyor. Her türlü iltahaba iyi gelen bu bitkiler aynı zamanda bazı depresyon vakalarının sebebi olan beynin iltahaplanmasının da içerdikleri A,C,E,K vitaminleri, fitokimyasallar ve mineralleri ile önüne geçiyor.

6- Domates

342566777

Journal of Psychiatry and Neuroscience akademik dergisinde yayınlanan son bir makaleye göre, depresyon hastalarında folik asitlerin etkisini yeterince gösteremediği belirtiliyor. Her 3 hastadan birinde görülen bu duruma karşı en iyi besinlerden biri ise domates.

Folik asit serotonin, dopamine ve norepinephrine gibi önemli nörotransmitterlerin üretilmesinin önüne geçen homosisteine’in vücütta fazla üretilmesini engelleyerek daha sağlıklı bir beyin kimyasını dengede tutuyor.

7- Etli ve kabuksuz meyveler

98765432

Yabanmersini, ahududu, çilek ve böğürtlenler antioksidanları doğada en fazla barındıran yiyeceklerden birkaçı. Journal of Nutritional and Environmental Medicine akademik dergisinde yayınlanan bir araştırmada, hastalar iki gruba ayrılaraki, bir gruba antioksidanlar, diğer gruba ise plasebo, yani ilaçmış gibi verilen fonksiyonsuz maddeler veriliyor. İki yıl sonra antioksidanlar ile tedavi edilen hastaların depresyon etkileri farkedilebilir düzeyde düşüyor.

BUNU DA OKU:  Ve maalesef geçti…

Antioksidanlar DNA tamircisi olarak çalışıyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirip, kanser ve diğer hastalıklara karşı savaşmanız için hücrelerinizi iyileştiren antioksidanları yabanmersini, ahududu, çilek ve böğürtlen gibi meyveler ile yapacağınız bir meyve salatası ile diyetinize ekleyebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Şifa
Türkiye’nin çevre notu 100 üzerinden 1

Raporda 24 farklı kategori ve 75 farklı alandaki puan ve sıralamaları yer alıyor.

Kapat