Hafta sonu evde yapılacak 6 etkinlik

Uzmanlar bu hafta sonu Marmara ve Ege Bölgesi’ni etkisi altına alacak soğuk hava dalgası konusunda ciddi uyarılar yapıyorlar. İstanbul’da hava sıcaklığının -15 dereceye kadar düşmesi, kar kalınlığının 40 cm’yi bulması bekleniyor. Uzmanlar tüm vatandaşları hipotermi riskine karşı uyarıyor ve mümkünse evden çıkmamalarını öneriyor. Biz de bu hafta sonunu evde geçirecek okurlarımız için evde yapılabilecek etkinlikleri derledik.

TIKLAYIN: Kış hastalıkları hakkında bilmeniz gereken 6 gerçek

1. Yemek pişirerek meditasyon yapın

23452

Belirli şartları yerine getirdiğinizde yemek yapmak zihninizi dinlendireceğiniz bir meditasyona dönüşür. Acele etmeden, telefonunuzdan uzak durarak hem lezzetli hem de besleyici yemekler hazırlayın. Yeni tarifler deneyin. Meditatif bir mutfak deneyimi için tüyolarımıza buradan göz atabilirsiniz. Ne pişireceğinize karar vermek için sağlıklı tariflerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

2. Kendinize zaman ayırın

kurucilt

Evde geçirdiğiniz iki günde cilt ve saç bakımı yapacak bolca zaman bulabilirsiniz. Önceden hazırladığınız ev yapımı, doğal bakım ürünleriniz varsa cildinize ve saçlarınıza maske yapın. Yoksa, ileride de kullanabileceğiniz bakım ürünleri hazırlayın. İlham verici birkaç reçete:
Saç bakım maskeleri
Deodorant
Makyaj temizleyici
Vazelin
Cilt toniği
Nemlendirici
Cilt bakım reçeteleri

3. Kitap okuyun

reading book by fireplace
Yeni bir kitaba başlayın ya da yarım bıraktığınız, bitiremediğiniz kitabınızı bitirin. Soğuk kış günlerinde sıcacık bir kahve eşliğinde kitap okumak kadar keyifli bir şey yoktur. Son dönemde çıkan kitap önerilerimiz için de buraya bakabilirsiniz.

4. Değeri olan şeyler izleyin.

Movie Night

Televizyon karşısında boş saatler harcamayın. Uzun zamandır izlemeyi düşünüp vakit ayıramadığınız film ve belgeselleri izleyin. Öneriye ihtiyacınız varsa dünyayı değiştirecek 100 belgesel seçkimize ya da 2016’da izlediğimiz en güzel doğa belgesellerine göz atabilirsiniz. Ayrıca bu Pazar saat 20:00’de iklim değişikliğinin Türkiye üzerinde yarattığı etkileri inceleyen İklim Meselesi belgeselinin ilk bölümü National Geographic Channel’da yayında olacak.

5. Fazlalıklarınızdan kurtulun

messy-bedroom

Kullanmadığınız eşyaları, giymediğiniz kıyafetleri, işinize yaramayan araç ve gereçleri kutulayın ve ihtiyacı olan insanlara bağışlamak üzere ayırın. Fazlalıklardan kurtulmanın ruhunuzda oluşturacağı pozitif etkiyi siz de fark edeceksiniz. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

6. Sokak hayvanlarına yardım eli uzatın

sokak2-1

Dondurucu soğuklar, sokak hayvanları için ölümcül sonuçlara yol açıyor. Sokaktaki dostlarımızın soğukları atlatabilmesi için yapabileceğiniz en basit ve işlevsel şey apartman kapınızı açık tutmak ve apartman içine mama ile su bırakmak. Evde sıcak kedi ve köpek mamaları hazırlayıp bunları da sokak hayvanlarına verebilirsiniz. Apartman girişine eski havlu ve battaniyeler koyarak sokak hayvanlarının ısınmasını sağlayabilirsiniz. Kış aylarında sokak hayvanları için yapabileceğiniz şeyleri buradan okuyabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Gıda, Hayat, Kişisel Bakım, Tarifler, Yeme İçme
Çocuğunuz ile beraber 6 adımda farkındalığı keşfedin

Basit ve yapılabilir egzersizlerle hem çocukluklarıma farkındalık öğretmeye başlayabiliriz, hem bizler onlarla beraber öğrenebiliriz.

Kapat